معرفي بخش همودياليز

بخش دياليز بيمارستان وليعصر(عج) هم اکنون حدود 100 بيمار را تحت پوشش قرار می دهد

یکشنبه, 02 آبان 1395 ساعت 15:26 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

همودیالیزچیست؟

همودیالیز فرایندی است که در آن خون و محلول دیالیز از طریق یک پرده نیمه تراوا طبق قوانین اسمز ،انتشار و انتقال فعال با هم مبادله می کنند واز این طریق خون را از مواد زاید و آب اضافی پاک می کنند.

همودیالیز به عنوان جایگزین عملکرد کلیه به حساب می آید .

بخش دیالیز بیمارستان ولیعصر در تاریخ 1356/1/1 با دو دستگاه شروع به کار نموده و اولین مرکز همودیالیز در استان مازندران بوده و هم اکنون حدود 100 بيمار را تحت پوشش قرار می دهد.

بخش دیالیز بیمارستان ولیعصر(عج) دارای یک سالن بزرگ برای 13تخت آنتی ژن منفی و یک اتاق مجزا برای 2 تخت آنتی ژن مثبت می باشد.

همچنین اين بخش دارای یک اتاق پزشک و چندین انبار و اتاق UPS و کلیه امکانات رفاهی، سرمایشی ،گرمایشی (آب سرد کن، یخچال، تلویزیون،DVD ) می باشد.

بخش دیالیز دارای دو متخصص داخلی(دکتر سروش ودکتر احمدی پور) می باشد. ریاست بخش بر عهده دکتر سروش می باشد.

پرسنل بخش همودیالیز عبارتند از:

سرپرستار(خانم برزگر)، 13 پرستار دیالیز، یک نفر تکنسین دستگاه، یک نفر منشی و دو نفر بعنوان خدمات

11عدد از دستگاه های همودیالیز مورد استفاده از نوع فرزنیوس Sکلاسیک و 4 عدد از نوع فرزنیوس Bمی باشند.

 

نحوه پذیرش بیماران:

بیماران با در دست داشتن برگه معرفی نامه از پزشک معالج و مشخص بودن نوع آنتی ژن مثبت یا منفی به این مرکز مراجعه کرده و نوبت گرفته و توسط پزشک ویزیت و به صورت 2 یا 3 جلسه در هفته تحت همودیالیز قرار می گیرند ممکن است نوبت بیماران روزهای زوج یا فرد باشد.

بیمار با ورود به بخش ابتدا با پرستارخود و بخش آشنا میشود سپس توزین شده و میزان اضافه وزن بيماران تعیین می گردد و برحسب نوع آنتی ژن مثبت یا منفی بر روی تختی که از قبل تعیین شده قرارمی گیرد و علایم حیاتی وی کنترل می گردد. شالدون یا فیستول از نظر کارایی چک می شود و پس از آماده شدن دستگاه (گذراندن مراحل شستشو، تست و پرایم ) شریان و ورید بیمار گرفته می شود و بیمار به دستگاه وصل می شود .

کتابچه های اموزشی در اختیار بیمار قرار داده می شود و برگه واکسیناسیون به بیمار داده می شود.

بعد از 6 جلسه دیالیز فرم های مخصوص جهت خاص شدن دفترچه تکمیل و بیمار به مراکز مورد نظر هدایت می شوند.

برنامه کاری بخش دیالیز هر روز از ساعت 7 صبح آغاز و در ساعت 20 به پایان می رسد، بطور روتین بیماران در سه نوبت به دستگاه دیالیز وصل شده (صبح ، ظهر ، عصر ).

در صورت دیالیز اورژانسی غیر از زمان شیفت کاری دیالیز و جمعه پرستار آنکال بخش طبق برنامه آنکالی از قبل تعیین شده جهت دیالیز بیمار با اطلاع سوپروایزر و پزشک آنکال دیالیز در بخش حضور می یابد.

در هر جلسه دیالیز 120 لیتر آب در مجاورت خون بیمار قرار می گیرد،آب لوله کشی شهر ها مقادیر زیادی مواد معدنی و آلی دارد و معمولا برای تهیه مایع دیالیز مناسب نمی باشد زیرا ذرات و ترکیبات موجود در آب که دارای وزن مولکولی کمی هستند، به طور مستقیم با جریان خون بیمار تماس حاصل می کند، به همین دلیل کنترل آلودگی های موجود در آب مورد استفاده در بخش های دیالیز بسیار ضروری می باشد و در نتیجه از دستگاه های سخت گیر و دستگاه RO جهت تصفیه آب استفاده می شود .

توضیح آنکه آبی که برای دیالیز استفاده می شود نباید به طور کامل استریل شود زیرا صافی های دیالیز به طور طبیعی به عنوان یک سد موثر در مقابل باکتری ها و آندوتوکسین ها عمل می کنند اما به هر حال تعداد باکتری های زنده در آب که جهت تهیه محلول دیالیز به کار می رود نباید بیش از 200 کلونی در هر میلی لیتر و همچنین بیش از 2000 کلونی برای مایع دیالیز که از صافی خارج می شود باشد.

خواندن 697 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 02 آبان 1395 ساعت 16:02
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 452

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family