مصاحبه با دکتر جمالی متخصص طب اورژانس

اورژانس قدیم با حضور فقط و فقط دو پزشک عمومی بدون تریاژ فعالیت می کرد و بیماران خیلی بی نظم توسط همان دو نفر پزشک ویزیت و تصمیم گیری انجام می شد

دوشنبه, 07 فروردين 1396 ساعت 17:12 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

آیا سابقه ای از فعالیت اورژانس بیمارستان ولیعصر(عج) در گذشته دارید که برای ما بازگو کنید؟

من از سال 1383 در بیمارستان ولیعصر قائمشهر مشغول به کار هستم در آن زمان یک اورژانس موقت اتفاقا در همین مکان فعلی که اورژانس موقت امروز دایر می باشد مشغول به فعالیت بود. اورژانس قدیم با حضور فقط و فقط دو پزشک عمومی در شیفت مختلف فعالیت می کرد و کلیه بیماران بدون اینکه تریاژ و الویت بندی شوند وارد اورژانس می شدند و تمامی بیماران بصورت خیلی بی نظم توسط همان دو نفر پزشک ویزیت و تصمیم گیری انجام می شد. در آن مقطع نه تنها ما آنکال مقیم نداشتیم بلکه در بسیاری از رشته ها برنامه آنکالی ما نیز کامل نبود. پس از مدتی با تغییراتی که آن زمان اتفاق افتاد کانکسی در حیاط بیمارستان برقرار شد و اورژانس بیمارستان به آنجا منتقل شد بعد مدتی ساختمان اورژانس در سال 1387 ساخته شد و اورژانس جابجا گردید.

تغییرات بسیاری در اورژانس ایجاد شد مثل سیستم تریاژ که بیماران تقسیم و اولویت بندی می شدند تعداد پزشکان در هر شیفت بنا بر سطوح تریاژی تغییر پیدا کرد اما باز نواقص همچنان وجود داشت. دید تخصصی به اورژانس همچنان در این بخش غایب بود به همین خاطر، بعد از اینکه از مهرماه سال گذشته اینجانب بعنوان متخصص طب اورژانس وارد اورژانس شدم سعی کردیم با دید و نظر تخصصی اورژانس را دستخوش یک سری تحولات مثبت نماییم.

در ابتدا سعی کردیم سیستم تریاژ اورژانس متحول و کارآمد شود، واحد تریاژ از یک واحد فرمایشی که عملگرا و کامل نبود تبدیل به یک واحد تصمیم گیرنده برای فرآیندهای اورژانس گردید. سعی کردیم از هرج و مرجی بخش اورژانس که بخاطر ورودی ها و راه های دسترسی مختلف به این بخش وجود داشت جلوگیری کنیم و ضمنا فرآیندهای خود را در داخل اورژانس بازتعریف نماییم تا بتوانیم بهترین خدمات را در اورژانس به همه بیماران ارائه دهیم. خوشبختانه طرح استانداردسازی اورژانس های بیمارستان های ملکی تامین اجتماعی که شامل حال بیمارستان ولیعصر هم گردید با پیگیری های دکتر خورشیدی، مدیریت محترم درمان تامین اجتماعی و دکتر هاشم پور ریاست و مدیران بیمارستان کار را بسیار تسهیل کرد. با توجه به این، ما امیدواریم بعد از آماده سازی اورژانس جدید بیمارستان، بعنوان بخش اورژانس مستقل با تعداد تخت های متناسب با ورودی بیمار و با امکانات مستقل برای بیماران صرفا اورژانسی داشته باشیم که بتوانیم در 24 ساعت به همه بیماران خدمات ارائه دهیم.

آیا بر تعداد متخصصین طب اورژانس درآینده در افزوده خواهد شد؟

قطعا تمام تلاش ما این است و رسالت رشته تخصصی طب اورژانس بصورت کار تمام وقت در اورژانس و بصورت 24 ساعته تعریف شده است ما پیگیر این موضع هستیم که انشاالله تا افتتاح اورژانس جدید حضور کادر تخصصی طب اورژانس را بصورت شبانه روزی داشته باشیم. در حال حاضر شیفت های صبح و عصر روزهای غیر تعطیل و بعضی از تعطیلات از طب اورژانس برخوردار هستیم این خدمات در حال حاضر به صورت 24 ساعته وجود ندارد.

آیا حضور متخصص طب اورژانس در میزان رضایتمندی بیماران تغییری ایجاد کرده است؟

با توجه به اینکه خود من از قبل به عنوان پزشک عمومی در اورژانس فعالیت می کردم و اصولا عمر طبابتم (15 سال) را در اورژانس گذرانده ام متوجه تفاوت دیدگاه پزشک عمومی اورژانس با یک متخصص طب اورژانس بصورت واضح هستم. خوشبختانه برآیند های بازخورد بیماران، پرسنل و پزشکان بیمارستان نسبت به وجود یک متخصص طب اورژانس مقیم در اورژانس بیمارستان از مهر ماه گذشته تا هم اکنون کاملا مثبت بود. افزایش رضایتمندی بیمه شده ها، مراجعه کننده و بهبود گردش کار در زمان حضور متخصص طب اورژانس موجب سنگین تر شدن رسالت ما گردید که قطعا نیاز است که ما تلاش کنیم این خدمات را بصورت شبانه روزی داشته باشیم.

در مورد شرایط فعلی اورژانس توضیحاتی ارائه دهید چه اقداماتی برای جلوگیری از کاهش رضایتمندی بیماران انجام داده اید؟

با توجه به استقرار اورژانس در فضای موقتی که قبلا بخش اداری بیمارستان در آن مستقر بود مسلما نقص هایی وجود دارد ما به شدت تلاش می کنیم تا در حد تمام توانمان کمترین کاستی را در ارائه خدمات اورژانسی به بیماران داشته باشیم. اما هنوز کمبود هایی مثل کمبود فضای فیزیکی وجود دارد صد البته ما نیروی انسانی اورژانس رو هم طبق تعریف در اختیار نداریم با پیگیری های مستمر ریاست، مدیریت و مترون محترم بیمارستان بیمارستان امیدوارم که بتوانیم کمبود های نیروی انسانی را پوشش دهیم. این محدویت انشاالله موقت و کوتاه مدت می باشد. در اورژانس جدید در حال ساخت تمام این نواقص خوشبختانه دیده شد تا اورژانس بتواند بدون هیچ مشکلی در محدویت فضای فیزیکی و نیروی انسانی با حداکثر توان خودش به فعالیت بپردازد.

در اورژانس جدید چه امکانات و خدماتی به بیماران ارائه می گردد؟

بخش اورژانس جدید بیمارستان با استقرار در دو طبقه احداث خواهد شد طبقه ی فوقانی با متراژ محدود به بخش تحت نظر اورژانس و واحد مراقبت های ویژه بیماران سکته مغزی اختصاص پیدا خواهد کرد. بخش های پشتیبانی اورژانس مثل رختکن پرسنل و کلاس های درس در طبقه ی فوقانی ایجاد می شود و اغلب فعالیت های اورژانس مختص و منحصر به طبقه ی همکف می شود که به طور کامل به اورژانس حاد، اورژانس بستری جهت بیماران بد حالتر در سطوح تریاژی 1 ، 2 و 3 که شامل اتاق های احیا، اتاق های عمل سرپایی، اتاق گچ گیری، بخش های بستری، اتاق های ایزوله مختلف و بخش رسیدگی سریع به بیماران خوشحالتر در سطوح تریاژی 4 و 5 ، اتاق ویزیت پزشکان، امکاناتی از قبیل داروخانه، اتاقهای نوار قلب، ترزیقات و واحدهای سونو درمانی، واحد های پاراکلینیک شامل رادیولوژی، سی تی اسکن و آزمایشگاه اورژانس که صرفا به بخش اورژانس اختصاص دارند تقسیم بندی می شود تصمیم گیرنده و توزیع بیماران برای هر کدام از بخش های فوق را واحد تریاژ اورژانس بر عهده دارد. بیماران ما بعد از ورود به سیستم اورژانس فقط در محدوده اورژانس خدمات دهی می شوند و از بخش های دیگر بیمارستان کمک گرفته نمی شود حتی در صورت ترخیص، بیماران از اورژانس ترخیص می شوند و در صورت بستری طبیعتا به بخش تحت نظر و یا دیگر بخش های بیمارستان منتقل می شوند. امیدواریم بتوانیم در فضای جدید بیمارستان هم تعیین تکلیف بیماران را به سرعت انجام بدهیم تا شاخص ماندگاری بیماران را در بخش اورژانس بهبود و ارتقاء دهیم. از طرفی بتوانیم به بیماران بیشتری با کیفیت بهتر در فضای فیزیکی استاندارد تری خدمات رسانی کنیم.

یکی از مسایلی که کمتر به آن توجه می شود بیماران سطح 4 و 5 تریاژ هستند برای رفع این مشکل در اورژانس جدید چه اقدامی صورت خواهد گرفت؟

واحد بخش رسیدگی سریع به بیماران این سطوح در برنامه ریزی و نقشه اورژانس جدید پشت به پشت اورژانس بستری تعریف شد و برای بیماران راه ارتباطی رسیدگی بیماران سطح 4 و 5 به سیستم بستری و یا حتی اتاق احیاء به سادگی دیده شد در صورتیکه بیماری در بخش سرپایی دچار مشکل شود می توانیم به سهولت به بخش بستری انتقال دهیم ضمن اینکه واحد تریاژ ما بصورت 24 ساعته با حضور پرستار مجرب آماده ارائه خدمات می باشد ما امیدواریم که با تریاژ بهتر بتوانیم به این پروسه کمک کنیم تا مشکل کمتری داشته باشیم.

برای اجرای صحیح فرآیند تریاژ چه اقدامی انجام گرفت تا بیماران بتوانند در زمان تعریف شده سطوح تریاژی خدمات لازم را دریافت نمایند؟

ما کارگاه های تریاژ را به طور دوره ای برای پرسنل و پزشکان برگزار می کنم و با هر دوره برگزاری آموزش، انتظار بهبودی کیفیت تریاژ را داریم اگر چه فضای تریاژ می بایست حتما بشکلی طراحی شود که بیمار بصورت ناخودآگاه در ورودی بخش اورژانس به داخل تریاژ هدایت گردد اگر چه ما در اورژانس از واحد استقبال از بیمار سود خواهیم برد تا بتوانیم مشکلات را مرتفع کنیم اما با طراحی صحیح مکان تریاژ در اورژانس جدید بیمار جهت ورود به مجموعه اورژانس به ناچار باید از تریاژ عبور کند که این قضیه می تواند کمک کند تا ما تریاژ فعالتری داشته باشیم نه تریاژ منفعل.

البته در سنجه های بالینی تریاژ، حضور پرستار مجرب دارای حداقل پنج سال سابقه بالینی الزامی هست که ما تلاش خواهیم کرد این کار را به روش صحیح انجام دهیم.

در خصوص آموزش پزشکان اورژانس در هر سال چه برنامه دارید؟

البته برنامه آموزش بیمارستان زیر نظر واحد آموزش مدیریت درمان و با مسئولیت سوپروایزر آموزشی بیمارستان همه ساله تدوین می گردد. برای تهیه این برنامه ابتدا نیاز سنجی آموزشی از همکاران گرفته می شود پس از جمع بندی نیاز های آموزشی، به سرپرست علمی اورژانس انعکاس داده می گردد تا اولویت بندی انجام شود تا بر اساس برنامه هر ساله طبق تقویم آموزشی به همکاران اعلام می گردد. غیر از آموزش های ادواری که بیشتر توسط خودم برای همکارا در نظر گرفته می شود از قبیل کارگاه های احیاء و کارگاه تریاژ، آموزش های مدیریت بحران، استفاده از خدمات پاراکلنیک مثل: نوار قلب، سی تی اسکن و یا تفسیر آزمایشات و مواردی که نیاز به بازآموزی پزشکان دارد.

در مورد فرآیند حضور پزشکان مقیم در اورژانس و ویزیت بیماران توضیحاتی ارائه دهید.

بیماران بستری در اورژانس در صورت صلاحدید متخصص طب اورژانس جهت بستری قطعی، ویزیت سرویس بستری کننده درخواست می شود بر اساس سنجه های استاندارد اعتبار بخشی این ویزیت در مدت و فرصت کوتاه (کمتر از نیم ساعت بیمار توسط آنکال مقیم) باید انجام گردد. اکثریت قریب به اتفاق آنکال های مقیم این همکاری رو با ما دارند اما این قابل انتظار است در مواقعی که بیماری که در اورژانس نیازمند سرویس جراحی یا ویزیت توسط جراح هست در صورتی که جراح مربوطه در اتاق عمل مشغول بکار باشه و یا برای مثال آنکال مقیم قلب در اتاق آنژیو بر بالین بیماری مشغول به انجام کار آنژیوگرافی باشد امکان ویزیت بیمار در آن لحظه مقدور نمی باشد اما حضور متخصص طب اورژانس موجب می شود تا تمامی امورات اورژانسی بیمار انجام گردد.

آیا اجرای نسخه الکترونیک در اورژانس های به نفع بیماران یا سیستم می باشد؟

قطعا اجرای نسخه الکترونیک پروژه ای بسیار بزرگ و ارزشمندی است. جلوی بسیاری از خطاها، سوء استفاده ها و اشتباهات درمانی با این قضیه گرفته می شود. از هدر رفتن منابع سازمان با توجه به حذف اوراق دفترچه جلوگیری می گردد که در واقع نفعش به سازمان و بیمه شده ها بر می گردد. در اورژانس هم بطور کامل امکان استفاده از این سیستم دیده شده و ما با توجه به آموزش ارائه شده در آینده بسیار نزدیک در صدد هستیم که اورژانس موقت را به سیستم نسخه الکترونیک مجهز نماییم.

شما بعنوان یکی از اعضای کمیته هتلینگ و ارتقای اورژانس فرآیند اجرای کار را در بیمارستان به چه صورت می بینید؟

در ابتدای امر می خواهم از طرح این سوال شما واقعا تشکر کنم با توجه به کار 24 ساعته همکاران خودم در این کمیته، امیدوارم بعد از پایان این پروژه های متعدد و بزرگ ساخت و ساز در بیمارستان، نتیجه شیرین آن برای همه مراجعین و پرسنل قابل لمس شود. خوشبختانه همکاران ما سعی می کنند با یک خرد جمعی و هدایت مناسب در جلساتی که هر روزه برای هماهنگی و پیگری امور برگزار می شود پیشرفت کارها روز به روز بهتر و نقایص مرتفع شود تا بتوانیم پروژه را بر اساس برنامه ریزی تعریف شده به پایان برسانیم.

با تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.

خواندن 586 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 517

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family