بحران در بیمارستانها

باید با افزایش امادگی سیستم بهداشتی درمانی مرگ و میر و صدمات ناشی از بحران را کاهش داد

شنبه, 13 شهریور 1395 ساعت 08:53 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

دكتر سبحاني: 


با توجه باینکه عمدتاً حوادث و بلایای طبیعی پیشگیری ناپذیر، لذا باید با افزایش امادگی سیستم بهداشتی درمانی به خصوص بیمارستان ها مرگ و میر و صدمات ناشی از آن ها را کاهش داد آمادگی به صورت عام شامل داشتن برنامه و امکانات و کارکنان در محل ، برای ارائه پاسخ موثر در زمان مناسب است. آمادگی نیازمند حمایت مالی و مدیریتی درون بیمارستان و همچنین دیگر سازمانهای همکار به منظور برنامه ریزی برای دادن پاسخی موثر است.

در بعضی مواقع بیمارستانها مستفیماً از حادثه متاثر شده و از نظر سازه ای غیر سازه ای، تجهیزات و کارکنان و حتی سازماندهی و مدیریتی آسیب می بینند، لذا توانایی تامین خدمات برای موج مصدومان ناشی از حوادث و بلایا را نخواهند داشت. در زلزله سال 2003 الجزایر حدود 50 درصد بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی کاملاً غیر فعال شدند، اما در بم برای تمامی بیمارستانها این اتفاق افتاد در زلزله سال 2005 در جنوب آسیا نیز 41 درصد بیمارستانها کاملاً تخریب شدند.

به رغم تمام این مشکلات بیمارستانها جایگاه بسیار حساس و کلیدی در زمان وقوع حوادث و بلایا دارند سازمان بهداشت جهانی درخواست کرده است که دولت ها باید بطور جدی برای ارتقاء سطح آمادگی بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی مداخله کنند. هدف از آماده سازی بیمارستان ها، فراهم کردن سیستم های پاسخ دهی فوری، آموزش کارکنان، خرید تجهیزات و اقلام مورد نیاز برای ادامه مراقبت از بیماران کنونی، حفاظت از کارکنان خود و در نهایت پاسخ گویی به نیازهای مطرح شده به واسطه وقوع حوادث و بلایاست.

بنابراین به منظور افزایش میزان آمادگی بیمارستانها برای مقابله با حوادث و بلایا، باید تمرکز بر برنامه ریزی داخلی و در صورت نیاز بر امکان گسترش آن باشد داشتن یک برنامه آمادگی قبل از وقوع حوادث و بلایا به توسعه تبادل و درک دستورهای فرماندهی سازمان کمک می کند زیرا در زمان حوادث و بلایا بی نظمی حاکم است و افراد تمایل کمتری برای کار کردن به عنوان اعضای گروه بر رسیدن به یک هدف مشخص دارند. تعریف آمادگی بیمارستانی عبارت است از :

(( فراهم آوری سیاست پاسخ و تعیین قابلیت پاسخ گویی و راهنمایی عملی استاندارد برای فعالیتهای فوریتی بخش های مختلف بیمارستان هنگام بروز حوادث در بلایا و وقوع رویداد داخلی یا خارجی است که می تواند کارکنان بیمارستان، بیماران، ملاقات کنندگان و جامعه را تحت تاثیر قرار دهد. تجربه سایر کشورها نشان داده است بیمارستان هایی که برنامه آمادگی داشته اند و این برنامه را بصورت مداوم تمرین کرده اند هنگام بروز رویداد غیر مترقبه کمتر متحمل آسیب شده اند البته وجود یک برنامه مقابله با بلایا نیز به تنهایی اثر بخش نیست بلکه اجرای این برنامه بصورت منظم موثر خواهد بود.برای همین بیمارستان ها باید در مواقع بحرانی برنامه های مدونی برای تخلیه بیماران و کارکنان داشته باشند. تدوین و اجرای برناه و آموزش آن برنامه به کارکنان از وظایف مهم بیمارستان هاست لذا سطح آمادگی بیمارستانها در صورتی افزایش خواهد یافت که کارکنان آن بتوانند در شرایط فوری یا در هر موقعیت بحرانی دیگر به موقع و با کار آیی مناسب وظایف خود را انجام دهند.

 


            

خواندن 389 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 390

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family